Alois Krautil

27. února 2016 v 0:03 |  Alois Krautil - továrna na likéry
Alois Krautil - továrna na likéry - založena 1822

Jedním z nejznámnějších výrobců lihovin v Prostějově byl Alois Krautil. Jakmile zjistím více informací, ihned je sem dodám. Tak zatím jen stručně (článek je převzatý). Budova, kde byla Krautilova továrna se nachází na Perštýnském náměstí.

V minulosti byl Nový dům jedním z prostějovských právovárečných domů. V zadním traktu domu se nacházela destilační továrna Aloise Krautila. V přízemí byla Smíchovská pivnice s vchodem z Pernštýnského náměstí, spolu s nalévárnou na místě dnešní lékárny. V prvním patře byl velký sál s tančírnou, ve kterém se konaly koncerty a národní plesy.
V 60. letech minulého století se do Nového domu nastěhovalo ředitelství podniku Restaurace a jídelny, známého pod zkratko RaJ. Destilační továrna ustoupila výstavbě městského národního výboru. Po téměř dvoustech letech tak zanikla tradice tohoto právovárečného domu.
Počátkem 90. let byl dům vrácen dřívějším majitelům. Původní provoz domu však nebyl obnoven. Díky své jedinečné poloze v centru města, je dům využíván ke komerčním účelům. Protože dům značně utrpěl třicetiletým hospodařením podniku RaJ, je převážná většina takto získaných prostředků věnována na jeho obnovu. Z důvodu maximální autenticity jsou práce uskutečňovány pod dohledem pracovníků památkové péče. To pochopitelně takovým způsobem, aby nedocházelo k narušení chodu domu.
Do současné doby byla zrekonstruovaná rozsáhlá mansardová střecha, kde eternitovou krytinu nahradila štípaná břidlice, průčelí domu do náměstí TGM a vnitřní společné prostory. Postupně jsou rovněž rekonstruována okna a další vybavení.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama